Dálniční známka Srbsko - kde ji zakoupit a kolik stojí?

23. 9. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Dálniční známky do zahraničí

Do srbských restaurací a kaváren můžete usednout po necelých sedmi hodinách jízdy autem.  Jak je to však s dálničními poplatky a co vás může nemile překvapit?

Dálniční známka Srbsko

Články na téma dálniční známky v cizině:

  1. Dálniční známka Rumunsko
  2. Dálniční známka Holandsko
  3. Dálniční známka Francie
  4. Dálniční známka Bulharsko
  5. Dálniční známka Srbsko - právě čtete

Mezi Maďarskem, Bulharskem, Rumunskem, Severní Makedonií, Bosnou a Hercegovinou, Chorvatskem, Černou Horou a Kosovem leží na ploše 88 361 km² vnitrozemský stát střední a jihovýchodní Evropy s názvem Srbská republika. Ne nadarmo se Srbsku říká spojnice mezi východem a západem, v současné době se zde nachází téměř 645 kilometrů dálnic (k roku 2019). V budoucnu to pak má být až 1100 km.

V obci je povolená maximální rychlost 50 km/h, mimo obec zrychlíte na 80 km/h. Na rychlostních silnicích je rychlost povolena na 100 km/h na dálnicích pak můžete jet až 130 km/h.

Srbsko dálniční známka

Dálniční poplatky v Srbsku

Hlavní dálniční tahy vedou ze severu na jih, jelikož se jedná o spojení Maďarska a Chorvatska s Makedonií. Dálnice A1 se svými 590 kilometry vede od Maďarských hranic přes – Horgoš – Subotica – Novi Sad – Inđija – Bělehrad (obchvat) – Niš – Preševo –  až do Makedonie. Dálniční známka v Srbsku není. Místo toho jsou vybírány poplatky za průjezd. Tyto poplatky jsou vybírány v mýtných branách a platí se v průměru 4 až 6 EUR za 100 kilometrů.

Pro individuální výpočet mýtného poplatku je na stránkách putevi-srbije.rs připravena kalkulačka, která vám poskytne přehledné rozdělení vozidel do jednotlivých kategorií a ceny. Mýtné poplatky je možné platit buď hotově v místní měně (což jsou srbské dináry, kdy 1 koruna je 4,78 srbských dinárů - ke dni 30. 8. 2022), v eurech, případně kartou, nebo předplacenými palubními jednotkami

Zdroj info: Tolls, Dálniční známky, Eurovignette,.
Zdroj médií: Depositphotos, Wikipedie.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Podobné články