Dálniční známka Itálie - druhy a její koupě

10. 8. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Dálniční známky do zahraničí

V Itálii, je stejně jako v ostatních zemích Evropy vybírán poplatek za užívání místních silnic a dálnic. Dálniční známky v Itálii jako takové neexistují, nýbrž se platí za ujeté kilometry

Dálniční známka Itálie

Italská dálniční známka

Dálniční známka v Itálii, jako ji známe u nás neexistuje. Platí se za ujeté kilometry, které na placených silnicích najedete. Dálniční známku v Itálii můžete platit buď prostřednictvím mýtných bran, nebo Telepassu, což je mýtná jednotka. Mýtné je vybíráno za všechna motorová vozidla a to včetně motocyklů. Kromě silnic a dálnic se mýtný poplatek vybírá také za některé tunely.

Dálniční známka Itálie 2022 - kde koupím?

Dálniční kupón v Itálii kupovat nemusíte. Jednoduše najedete do brány na začátku placeného úseku. Zde si vezmete lístek, který pak při výjezdu uhradíte v hotovosti, nebo kartou. Pokud bude s platbou problém, obdržíte na mýtné bráně lísteček s instrukcemi, jak mýtné zaplatit přes internet. Na tuto platbu vám nechají lhůtu na zaplacení 15 dní. V případě, že projedete dálnicí A36 Pedemontana Lombarda, u mýtné brány nezastavujete. Pouze vám naskenuje SPZ a vy pak poplatek uhradíte na internetu. Pokud vás zajímá přehled placených úseků v Itálii, doporučujeme si přečíst také následující článek.

Jak se rozdělují platby za mýtné

Mýtné se rozděluje do dvou tříd. Ty se rozdělují podle počtu náprav a výšky vozidla. Do třídy A spadají všechny motocykly a automobily do výšky 1,3 metru. Třída B zahrnuje vyšší vozidla, jízdní soupravy a vozy s více než dvěma nápravami. Poté existují také tři kategorie, které pak rozdělují počty náprav. Kategorie III zahrnuje motorová vozidla se 3 nápravami. Kategorie IV zde definuje motorová vozidla se 4 nápravami a poslední kategorií je kategorie V, která zahrnuje motorová vozidla s pěti a více nápravami.

Pokuty v Itálii

Pokuty spojené s dálničními poplatky v Itálii jsou velice výživné. Za ztracení lístku platíte celou cenu. Za couvání na mýtných branách můžete dostat pokutu 340 až 1370 EUR a k tomu ještě čtyři body. Za překročení maximální povolené rychlosti se pokuty počítají jako průměr z vaší rychlosti - můžete dostat od 40 do 3280 EUR a k tomu vám mohou na místě zabavit váš vůz do doby, než pokutu uhradíte.

Za špatné parkování v Itálii můžete dostat 70 až 80 EUR. Alkohol za volantem je v Itálii povolen. Jeho hranice však nesmí přesáhnout 0,5 promile. Pokud však tuto hodnotu přesáhnete, kromě zabavení řidičského oprávnění k vám také přistane tučná pokuta až do výše 1300 EUR.

Zdroj info: cebia, Autostrade, Aiscat.
Zdroj médií: Depositphotos.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?